vendredi, 13 novembre 2020 16:35

Jantar – na bursztynowym szlaku

Jantar apartamenty Jantar apartamenty

Jesień to najlepsza pora na poszukiwanie bursztynów. A gdzie lepiej to robić niż na dawnym bursztynowym szlaku? Leżąca przy nim nadmorska wieś Jantar zaprasza! Na tutejszej plaży – zwłaszcza po jesiennym sztormie – można znaleźć wiele bryłek tego cennego surowca.

 

Bursztyn to zastygła przed milionami lat żywica z drzew iglastych (niekiedy również liściastych), które rosły niegdyś na terenach obecnych mórz. Historia znajdowanych dziś bryłek sięga nawet 40–50 milionów lat! Bursztyn jest obecnie cennym surowcem jubilerskim – wyrabia się z niego pierścionki, kolczyki, naszyjniki, bransolety, a także dekoracyjne przedmioty codziennego użytku. Niezwykle efektownie wyglądają wysadzane nim obrazy, zegary czy szkatułki. Bursztyn znajduje zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym i leczniczym, ma bowiem właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Wyrabia się z niego maść wspomagającą leczenie bólów reumatycznych. Uważa się, że nalewka z bursztynem wzmacnia odporność, łagodzi objawy przeziębienia i bóle mięśni i stawów.

Sprawdź apartamenty nad morzem i zaplanuj jesienny urlop!

Gdzie i kiedy szukać bursztynu?

Jesień to nad polskim morzem czas sztormów. Fale rozbijające się o brzeg nie tylko nasycają powietrze dobroczynnym jodem, lecz także wynoszą na plażę bursztyn. Naruszają spoczywające na dnie morza złoża tego surowca, a dzięki temu lekki, mały bursztyn ma szansę wypłynąć na powierzchnię. Bryłki można potem znaleźć wyrzucone na plaże lub zaplątane w wodorosty.

Bursztynu nie znajdzie się jednak na każdej plaży. Najczęściej fale wynoszą go na brzeg w okolicach Gdańska, Stegny, Ustki i Jantaru. Tam najlepiej udać się na poszukiwania.

Bursztyn w Jantarze

Wieś Jantar praktycznie od zawsze była związana z bursztynem. Nic więc dziwnego, że miejscowość jest gospodarzem Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, a latem w tutejszej szkole podstawowej działa Muzeum Bursztynnictwa. Nawet nazwa miejscowości pochodzi od litewskiego określenia tego surowca.

Jantar jest położony przy dawnym bursztynowym szlaku handlowym – to tędy od I wieku naszej ery bursztyn był transportowany do krajów basenu Morza Śródziemnego, tędy też poruszały się całe ekspedycje w poszukiwaniu cennego surowca.

Do dziś w okresie jesiennym Jantar przyciąga poszukiwaczy bursztynu, którzy liczą, że znajdą wyrzucone na brzeg cenne bryłki.

Sprawdź Jantar apartamenty i połącz spacer brzegiem plaży z poszukiwaniem bursztynu!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sun&Snow, oferującą noclegi w prywatnych apartamentach nad morzem, w górach czy na Mazurach. Wszystkie obiekty są w pełni przystosowane do nowych norm sanitarnych. Po każdym pobycie apartamenty zostają dokładnie wywietrzone i zdezynfekowane. Personel zachowuje bezpieczny dystans i jest zaopatrzony w środki bezpieczeństwa.

artykuły sponsorowane copywriting